Ekonomi

TİGEM işletmelerinde hasat rekoru

Genetik kaynakları, arazi büyüklüğü, deneyimi ve teknolojisiyle sertifikalı tohum üretiminde Türkiye’nin en değerli kuruluşu olan TİGEM, başta hububat ve yem bitkileri olmak üzere tohum üretiminin geliştirilmesinde ve bitkisel kullanımının yaygınlaşmasında etkin rol oynuyor.

Ülkenin bitkisel üretiminin artırılması, çeşitlendirilmesi ve ürün kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla çalışmalar yürüten TİGEM, ürettiği tohum ve benzeri ürünleri de çiftçilere ulaştırıyor.

Üretim geçen yıla göre yüzde 28 arttı

Sertifikalı tahıl tohumu üretimi hedefiyle 2022 yılında TİGEM’e bağlı 15 işletmede buğday, arpa, tritikale ve yulaf başta olmak üzere tahıl ekimlerinin hasadı başarıyla tamamlandı.

903 bin 331 dekar buğday, 99 bin 219 dekar arpa, 16 bin 482 dekar tritikale ve 2 bin 369 dekar yulaf olmak üzere toplam 1 milyon 21 bin 401 dekar ekili arazinin hasadı sonunda, tüm zamanların en yüksek üretim sayısına ulaşılmış ve toplam 392 bin ton tahıl ürünü elde edilmiştir. yapıldı.

Dönem boyunca büyük bir titizlikle yürütülen bakım faaliyetleri sonucunda toplam üretim bir önceki yıla göre yüzde 28 arttı. 2022 yılında 306 bin ton sertifikalı tahıl mahsulü üretildi.

TİGEM’in modern tohum hazırlama tesislerinde hasat edilen tahıl ürünlerinden hazırlanacak sertifikalı tohumlar, 2023 sonbahar ekim döneminde üreticilerin kullanımına sunulacak.

“Verimli bir üretim yılı yaşıyoruz”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ise verimli bir üretim yılı geçirdiğine dikkat çekerek, TİGEM’in 15 işletmesindeki 392 bin tonluk hububat hasadının tüm zamanların rekoru olduğunu belirtti.

Yumaklı, kurumun Türk tarımı için lokomotif rol oynadığını vurguladı. “TİGEM işletmelerimiz tarımsal üretim açısından çok değerli ve işlevsel bir konuma sahiptir. Bu işletmelerimiz, sertifikalı tohumluk, yüksek vasıflı yetiştiriciler gibi malzemelerin üretimi ve dağıtımında üstlendikleri aktif rol ile tarımda iyileştirme çalışmalarına değerli katkılar sağlamaktadır. aynı zamanda işletme nitelikleri ve modernizasyonlarıyla tarım sektörüne de rol model oluyorlar. “2022 yılında 140 bin ton sertifikalı hububat tohumu üretimi gerçekleştiren TİGEM işletmelerimiz, 2023 yılında bu sayıyı daha da yukarıya çıkarmak için çalışmalarını sürdürüyor.”söz konusu.

Bakan Yumaklı, sertifikalı tohum kullanımının artmasıyla birlikte son 20 yılda yerli üretimde büyük artışlar yaşandığına dikkat çekti. Çiftçilerin kullandığı sertifikalı tohumların yüzde 97’sinin yerli üretim olduğunun altını çizen Yumaklı, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Sertifikalı tohumlarda ihracatın ithalatı karşılama oranı 2002’de yüzde 31 iken 2022’de yüzde 137’ye çıktı. Dolayısıyla bu başarı, çiftçisinden ihracatçısına, girişimcisinden kurum ve işletmelerimize kadar Türkiye’nin başarısıdır. Bu başarı hiç şüphesiz TİGEM’indir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu