Haber

MSB Açıkladı: Yunanistan’ın NATO Uçuşunu Engellemeye Çalışmasına Yanıt

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Ege’de NATO uçuşunu engellemeye çalışan Yunanistan’a karşılık verdiğini açıkladı.

14 F16 görevine katıldı

Bakanlıktan yapılan açıklamada, dün planlanan ‘NATO NEXUS ACE Ege’ görevi için oluşturulan paket kolda, Türk Hava Kuvvetlerine bağlı 14 adet F-16, bir HİK, bir KC-135 tankeri ve bir CASA araması ve kurtarma uçağı bir NATO’ya gönderildi. E3-A AWACS uçağı ile uçuş görevi gerçekleştirdiği belirtildi.

‘F-16’lar radar kilitleri koyarak uçaklarımızı taciz etti’

Açıklamada, bu görev için Hava Görev Emri’nin (ATO) 24 saat önceden çekildiği ve NATO’daki müttefiklere gerekli bilginin verildiği belirtildi.

‘Yunan uçakları bir kez daha NATO uçuşunu engellemeye çalıştı, Hava Kuvvetlerimiz yanıt verdi. Paket kol Ege’nin uluslararası hava sahasında uçuşunu sürdürürken, Yunanistan’daki diğer 5 hava üssünden çıkarılan F-16’lar radar kilitleri yerleştirerek uçaklarımızı taciz etti. Yunanistan bağlantılı uçakların NATO misyonunu engelleme çabalarına rağmen paket koldaki uçaklarımız görevin başarıyla tamamlanması için uçuşlarına devam etti. Dalaman ve Akhisar’dan havalanan F-16 uçaklarımız da tedbir görevi yaparak Yunan uçaklarına gerekli cevabı verdi. Paket kol uçuşundaki uçaklarımız, NATO NEXUS ACE görevini başarıyla tamamlayarak güvenli bir şekilde üslerine döndü.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu