Haber

İsveç’te çevre aktivistleri, iklim politikaları nedeniyle devlet hakkında suç duyurusunda bulundu

İsveç’te Greta Thunberg’in liderliğinde 636 genç etraf aktivisti, eksik iklim siyasetleri argümanıyla İsveç devleti hakkında kabahat duyurusunda bulundu.

Ülkenin Dagens Nyheter gazetesinin haberine nazaran, İsveç Gençlik Etraf Derneği (Aurora), Stockholm Bölge Mahkemesine, İsveç’in iklim politikasının eksik olduğu ve insan haklarının ihlal edildiği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunu hazırlayan Aurora Başkanı Anton Foley, İsveç’in iklim siyaseti konusuna değer vermediğini, bu tarafta atılacak adımlarda zayıf kaldığını öne sürdü.

Forley, “Devlet iklim önlemlerinde şimdi başarısız olursa, gelecekte bu insan hayatını tehdit eder, devletin yasal sorumluluğunu alabilmesi için böyle bir suç duyurusunda bulunduk.” sözlerini kullandı.

Thunberg de iklim siyasetleri konusunda devletin sistemini değiştirmek için en düzgün seçeneğin “yasal yollardan zorlamak” olduğunu kaydetti.

İsveç parlamentosunun 2017’de aldığı bir karara nazaran, ülkenin 2045 yılına kadar sıfır sera gazı emisyonu ve yüzde 100 yenilenebilir güç oranlarına ulaşması hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu