Ekonomi

Akfen Yenilenebilir Enerji halka arzı talep toplayacak

Yaklaşık 700 MW konsey gücüne sahip santrallerinde ürettiği yeşil ve saf enerji ile halkın hizmetine sunulan Akfen Yenilenebilir Enerji, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye ekonomisine kazandırılması için yatırımlarına devam ediyor.

Garanti BBVA Yatırım öncülüğünde gerçekleştirilecek halka arzda, 340.370.703 TL nominal değerli Akfen Yenilenebilir Enerji hissesi 9,80 TL sabit bedelle satışa sunulacak.

Halka arz aşamasında satılan paylar nispi dağıtım yöntemine göre dağıtılacaktır. Halka arz sonrasında şirketin halka açıklık oranı yüzde 33,5 olacak. Halka arzda, Akfen Yenilenebilir Enerji hisselerinin %10’u şirket çalışanlarına, %20’si yerli kurumsal yatırımcılara, %20’si bireysel yatırımcılara, %50’si ise yabancı kurumsal yatırımcılara tahsis edilecek.

30 firma arasında yer almaktadır.

Akfen Yenilenebilir Enerji, doğal kaynakların en güzel olduğu bölgelerde, son 7 yılda birden fazla devreye alınan ve kaynakları çeşitlendirilen modern santralleri ile yaklaşık 4 milyon kişinin yıllık elektrik ihtiyacını saf kaynaklardan karşılamaktadır. Türkiye’de. Şirket, Türkiye’nin 18 farklı ilinde 12 HES, 35 GES ve 6 RES projesi ile yaklaşık 700 MW’lık bir meclis gücüne sahiptir.

Uluslararası değerleme kuruluşu Moody’s’in hazırladığı rapora göre, çevresel ve sosyal yönetişim ve sürdürülebilirlik alanında talep gören şirketler arasında Akfen Yenilenebilir Enerji, elektrik bölümünde tüm dünyada tüm şirketler arasında birinci, Avrupa-Asya’da ise birinci sırada yer alıyor. tüm branşlarda ve yine tüm segmentlerde dünyada pazar. ortada yer almaktadır.

5,5 milyon ağaç kadar hava sağladı

Akfen Yenilenebilir Enerji, yeşil ve saf elektrik üretimi sayesinde yaklaşık 5,5 milyon ton karbondioksit eşdeğeri azaltım sağlamıştır. Bu sayı yaklaşık 5,5 milyon ağacın ömrü boyunca sağladığı saf havaya eşdeğer kabul edilmektedir.

Santrallerinde dünyaca tanınan VCS (Verified Carbon Standard), Gold Standard ve Global Carbon Council (GCC) karbon sertifikasyonu alma süreçlerini sürdüren Akfen Yenilenebilir Enerji, karbon kredisi satışına da devam ediyor. Şirketin 2011 yılından bu yana yürüttüğü karbon salınımı dengeleme tedbiri 609 bin 980 tona ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu