Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümünü kutladı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümünü kutladığı mesajında, “Bu 100 yılda Türkiye’nin giderek daha önemli bir küresel aktör haline geldiğini ve uluslarımız arasındaki dostluğun giderek derinleştiğini gördük.”

Cumhuriyetin 100’üncü yılı ABD tarafından kutlandı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını kutlarken, Amerikan halkı adına Türkiye halkını en içten tebriklerimi sunuyorum.”

“Bu 100 yıl boyunca Türkiye’nin giderek daha önemli bir küresel aktör haline geldiğini ve uluslarımız arasındaki dostluğun giderek derinleştiğini gördük. NATO ittifakımız bölgesel barış ve güvenliğin temelidir ve Ukrayna’nın egemenliğini ve demokrasisini desteklemek için dayanışma içindeyiz.” Blinken dedi.

Gelişen ticaret ve yatırım bağlarının her iki ülkede de istihdam ve ekonomik fırsatlar yarattığına dikkat çeken Blinken, her iki ülkeye seyahat eden öğrenci, profesyonel ve turist sayısının artmaya devam ettiğini, bunun da ABD-Türk halkını birbirine yakınlaştırdığını belirtti. Blinken, “Bu tarihi vesileyle, sizlerle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu kutluyor, milletimize, bölgemize ve dünyaya fayda sağlayacak bir yüzyıllık dostluk ve ittifakı sabırsızlıkla bekliyoruz.” -WASHINGTON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu