Haber

Ukrayna ile Rusya arasında yeniden esir takası yapıldı

Ukrayna ile Rusya ortasında yapılan esir takası kapsamında 50 Ukraynalı ve 50 Rus askerinin özgür bırakıldığı bildirildi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Lideri Andriy Yermak, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, Rusya ile yapılan takasta esaretten kurtarılanlar ortasında Ukrayna’nın Mariupol kentindeki Azovstal Fabrikası, Çernobil Nükleer Santrali ve Yılan Adası’nda savaşırken esir alınan askerler bulunduğunu belirtti.

Yermak, “Bugün 2’si subay 50 Ukraynalı askeri Rus esaretinden kurtarmayı başardık. Bunların 20’si Ulusal Muhafız, 12’si Deniz Kuvvetleri, 10’u Ukrayna Silahlı Kuvvetleri mensubu, 6’sı sınır muhafızı, ve 2’si de gönüllü asker.” tabirlerini kullandı.

50 Rus askeri hür bırakıldı

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Ukrayna tarafıyla müzakere sonucunda 50 Rus askeri özgür bırakıldı.

Askerlere gerekli tıbbi ve ruhsal takviye sağlandığı belirtilirken bu şahısların, Bakanlığa ilişkin uçaklarla başşehir Moskova’ya ulaştırılacağı aktarıldı.

Rusya ile Ukrayna arasında dün yapılan esir takasında 35 Rus askeri ile biri sivil 35’i asker 36 Ukraynalı hür bırakılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu