Haber

‘Simülasyon Temelli Afet Hemşireliği’ Tezi Aliye Üstüner Vakfı Desteğini Kazandı

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Halk Sağlığı Hemşireliği Bölümü’nden sevindirici bir haber geldi. Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aynur Uysal Toraman gözetiminde Arş. Görmek. Ebru Konal Korkmaz’ın “Simülasyon Temelli Afet Eğitiminin Hemşirelik Öğrencilerinin Afete Müdahalede Öz Yeterliklerine Etkisi” başlıklı doktora tezi Aliye Üstüner Vakfı tarafından desteklenmeye hak kazandı. Bilimsel araştırma ve simülasyona dayalı eğitim ile hemşirelik öğrencilerine afet hemşireliği uygulamaları ve yeterlilikleri hakkında bilgi ve beceri kazandırılması amaçlanmaktadır.

Afet Hemşireliği Geliştirilmelidir

Araştırma hakkında bilgi veren Prof. yetenekler. Afet hemşireliği eğitiminde yetkinliğe dayalı en etkili ve yenilikçi öğrenme yaklaşımı simülasyondur. Bu çalışmada, simülasyona dayalı eğitimin hemşirelik öğrencilerinin afet müdahale öz-yeterliklerine etkisini incelemeyi amaçladık. Araştırmanın Hemşirelik Fakültesi’nde öğrenim gören ve araştırmaya katılmak isteyen 4. sınıf hemşirelik öğrencileri ile yürütüldüğünü belirten Prof. çalışmalarda kullanılacak öğretim yöntemi ile ilgili uygulamalar ve yeterlikler.”

“Afet Sonrası İyileşme Aşamasına Katkı Sağlayacak”

Res. Görmek. Ebru Konal Korkmaz, “Bu çalışmada, araştırmacıların hazırladığı senaryolara göre deprem sonrası çadır kamplara yerleştirilen afetzede rolündeki özel eğitimli standart hastalar kullanıldı. Bu senaryolar ile standart hastalarla çalışan hemşirelik öğrencilerinin afet sonrası bireylere uygun sağlık hizmeti sunma yeterliklerini kazanmaları amaçlanmıştır. Ülkemizde bugüne kadar yapılan araştırmalar daha çok afetlere ilk müdahale üzerine olmuştur. Bu doktora tez projesi ile ülkemizde ilk kez, afet sonrası bireylerin kesintili yerleşim yerlerinde kaldıkları süre boyunca iyileşme aşamasına yönelik becerilerin kazanılması simüle edilecektir. Uygulanacak yöntemin, afet durumlarında görev üstlenebilen, afet yönetim sürecinin her aşamasında aktif bir grup üyesi olarak rol ve sorumluluklarını yerine getirebilen sağlık profesyonellerinin yetişmesine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu