Ekonomi

Kenya Devlet Başkanı Ruto: Afrika’da Yerel Para Birimi Kullanalım

Kenya Devlet Lideri William Ruto, Afrika ülkeleri arasındaki ticarette doların kullanılmasını eleştirerek, “Afrika’da yerel para birimini kullanalım” dedi. söz konusu.

Kenya basınında yer alan habere göre Ruto, başkent Nairobi’de düzenlenen Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi (AfCFTA) konulu forumda açıklamalarda bulundu.

Dünya genelinde doların yükselişine dikkat çeken Ruto, “Afrika’da yerel para birimini kullanalım” diyerek 2022’de hayata geçirilen Pan-Afrikan Ödeme ve Uzlaşma Sistemi’ne (PAPSS) Afrika ülkelerinin de dahil edilmesi gerektiğini vurguladı.

Ruto, “Farklı para birimleri kullandığımız için, bir Afrika ülkesinden diğerine mal ve hizmetler için ödeme yapmakta zorlanıyoruz. Bu yüzden hepimiz doları kullanmak zorundayız” dedi. dedi.

Doların küresel yükselişinde yerel para birimi kullanımının Afrika ülkelerinin ekonomilerini koruyacağının altını çizen Ruto, “Ülkeler içinde ve ülkeler arasında yerel para birimlerimizi kullanacak bir sistem olmasını öneriyorum.” terimini kullandı.

Afrikalı iş adamları ve bankalar, ülke içi para transferleri için çoğunlukla ABD ve Avrupa ülkelerindeki bankaları kullandıklarından bu işlemler 3 ila 5 gün sürebilmektedir.

Pan-Afrika Ödeme ve Mutabakat Sistemi, Gana’nın başkenti Akra’da 13 Ocak 2022’de devreye alındı.

Yeni sistem, Afrika ülkeleri arasında yerel para biriminde ödeme yapılmasına izin veriyor.

haber-sorgun.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu