Ekonomi

Çin Bankasına Yapılan Fidye Yazılımı Saldırısı ABD Tahvil Piyasalarını Etkiledi

Çin Sanayi ve Ticaret Bankası’na (ICBC) yapılan fidye yazılımı saldırısının ABD tahvil piyasalarını olumsuz etkilediği bildirildi.

Financial Times’ın piyasa katılımcılarına dayanarak yaptığı habere göre, ABD Menkul Kıymetler Endüstrisi ve Finansal Piyasalar Birliği (SIFMA) Perşembe günü üyelerine Çin’in en büyük bankası olan ICBC’nin fidye yazılımı tarafından saldırıya uğradığını bildirdi.

Söz konusu saldırının ICBC’nin ABD tahvil piyasasına katılımını engellediği, bankanın diğer piyasa katılımcıları adına tahvil alım ve satımı yapamadığı bildirildi.

Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı yaptığı açıklamada siber güvenlik meselesinin farkında olduklarını, federal düzenleyicilerin yanı sıra önemli finans sektörü katılımcılarıyla düzenli iletişim halinde olduklarını ve durumu izlemeye devam ettiklerini belirtti.

ABD tahvil süreçlerini sekteye uğratan fidye yazılımı saldırısına ilişkin haberin, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın Çin’in ekonomik ilişkilerden sorumlu Başbakan Yardımcısı Hi Lifing ile görüşmesinin hemen öncesinde gelmesi dikkat çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu