Haber

Belçika’da Avrupa Parlamentosu Seçimlerinde Oy Verme Yaşı 16’ya Düştü

Avrupa’da oy kullanma yaşı sınırı birçok ülkede tartışılıyor. Belçika da bu ülkelerden biridir. Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ülkede oy kullanma yaşı 16’ya düşürüldü.

Oy kullanmanın zorunlu olduğu bir ülkede, değişikliğin gençlerin siyasete olan ilgisini artırması umulmaktadır.

Euronews’te yer alan habere göreBu değişiklikle birlikte ülkede 16 ve 17 yaşlarındaki 270 bin genç seçmen oy kullanmak için sandık başına gitti.

Avrupa Gençlik Forumu’ndan Laura Mason, girişimin gençlerin siyasete atılması için değerli bir aşama olduğunu belirtti.

Ancak gençlerin seslerinin duyulması için daha atılması gereken adımlar olduğunu vurgulayan Mason, “Gençlerin gerçekten bizim demokrasimizle ilgilenmesi gerektiğine inanıyorsak, o zaman daha çok genç siyasi partilerde yer almalı, daha çok genç daha çok gencin yanında yer almalı” dedi. insanlar siyasi güce sahip pozisyonlara getirilmeli ve gençlerin görüşleri siyasette daha ciddiye alınmalıdır.” O konuştu

Değişim hakkında yorum yapan 16 yaşındaki Belçikalı Alexis Macrae, bu fırsatın heyecan verici olduğunu düşünüyor.

Macrae, “Bence bu çok iyi bir fikir, çünkü gerçekten istediğimizi değiştirebiliriz,” dedi. Ve bizim için önemli olan konularda gerçekten söz sahibi olabiliriz, bu yüzden değerlerimizi taşıdığını düşündüğümüz partilere veya kişilere oy vermeliyiz.’ söz konusu.

Ancak genel olarak, Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılım oldukça düşük. İlk kez oy kullanma hakkına sahip olan 18-25 yaş arası gençler, ortalamanın altında oy kullanma eğiliminde.

AP sözcüsü Jaume Duch, “Gençler ortalamanın altında oy kullanıyor” dedi. Bunu sözleriyle aktarmaktadır.

Buna rağmen Belçika’da zorunlu oy kullanma nedeniyle 16-17 yaşındakilerin yazı baskısı altında sandık başına gitmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu