Haber

Bakan Akar’dan “tahıl girişimi” açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, tahıl girişiminin uzatılmasına ilişkin olarak, “5 Mayıs Cuma günü Türkiye, Ukrayna ve Rusya savunma bakan yardımcılarının İstanbul’da bir araya gelmesi planlanıyor” dedi.

Bakan Akar, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle “gıda krizi” riskini ortadan kaldırma çabalarının yarattığı “tahıl koridoru” ile ilgili soruyu yanıtladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimlerinin ardından süresi uzatılan tahıl işletmesinin sorulması üzerine Akar, yılın ortasında Moskova’da gerçekleştirilen dörtlü görüşme çerçevesinde Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile ikili görüşme gerçekleştirdiğini bildirdi. Türkiye, Rusya, Suriye ve İran’ın savunma bakanları ve istihbarat liderleri. Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ile 18 Nisan’da Kayseri’de görüştüğünü hatırlatan Akar, şunları kaydetti:

“Tahıl girişimini de görüşmelerimizde ele aldık. Bu kapsamda teklifimizin her iki tarafça kabul edilmesi sonucunda Türkiye, Ukrayna ve Rusya Savunma Bakan Yardımcılarının İstanbul’da bir araya gelmeleri planlanıyor. Hububat işletmesi başta olmak üzere bazı konuların ele alınacağı toplantıda temennimiz, “Tahıl anlaşması kesintisiz devam edecek. Çünkü bu anlaşma bölgede barış ve istikrara ihtiyaç duyan ülkeler için çok değerlidir. Bu bağlamda tarafların süreyi uzatmaya istekli olduklarını söyleyebiliriz. Temennimiz bu girişimin sorunsuz bir şekilde yaygınlaşmasıdır.” – KAYSERİ

haber-derinkuyu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu