Ekonomi

AB, Rusya yaptırımlarını ihlal edenlere ‘ortak ceza’ uygulayacak

Avrupa Birliği (AB), Rusya’ya yönelik yaptırımların ihlali nedeniyle uygulanan suç ve cezaları tüm üye ülkelerde aynı hale getirmeye hazırlanıyor.

AB Komisyonu, tüm birlik ülkelerinde Rusya’ya yönelik kısıtlayıcı tedbirlerin ihlalinin ortak cezalandırılmasına yönelik yeni yasa teklifini açıkladı.

Teklife göre kabahatler ve AB yaptırımlarının ihlaline ilişkin cezalar uyumlaştırılacak.

Kısıtlayıcı tedbirlerin ihlallerinin tüm üye ülkelerde benzer şekilde soruşturulmasını, kovuşturulmasını ve cezalandırılmasını sağlamak için ortak AB kuralları uygulamaya konulacaktır.

Karmaşık yasal ve mali yapılar aracılığıyla oligarkların farklı yargı alanlarında sakladıkları varlıkların tespit edilmesi de kolaylaşacaktır.

AB yaptırımlarını ihlal eden kabahatler listelenecektir.

Yaptırım listesindeki bir kişi, kurum veya kuruluş adına veya yararına fon veya ekonomik kaynak sağlamak, fonları dondurmamak, yaptırım uygulanan kişilerin kendi bölgelerine girmesine izin vermek, AB tarafından yasaklanan üçüncü ülkelerle işlem yapmak, yasak veya kısıtlanmış mal ticareti yapmak veya hizmet, mali veya çeşitli danışmanlık hizmetlerinin sağlanması suçları listesine dahil edilecektir.

Dolaşmak veya AB’nin kısıtlayıcı önlemlerini ihlal etmek de kabahatler listesinde yer alacak. Bu tür hatalar yapan kişiye 5 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Suç şirketleri, küresel cirolarının yüzde 5’inden az olmamak üzere para cezasına çarptırılacak.

Teklif, bu aşama Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu